Minggu, 17 Agustus 2025

Soal Latihan

40 Soal PAS Bahasa Inggris Kelas 5 Semester 1 Kurikulum Merdeka dan Kunci Jawaban SAS UAS

Inilah contoh soal Penilaian Akhir Semester (PAS) Bahasa Inggris kelas 5 SD/MI semester 1 Kurikulum Merdeka dan kunci jawaban.

Kolase Tribunnews.com
Soal PAS Bahasa Inggris Kelas 5 Semester 1 Kurikulum Merdeka - Inilah contoh soal Penilaian Akhir Semester (PAS) Bahasa Inggris kelas 5 SD/MI semester 1 Kurikulum Merdeka dan kunci jawaban. 

27. Rp7,500 means ....
A. seven five thousand rupiahs.
B. seven thousand five hundred rupiahs.
C. seven thousands five hundreds rupiahs.
D. seven five hundred rupiahs.

Kunci Jawaban: B

28. What's wrong with his eye?
A. He has eyeache.
B. He has eye hurt.
C. He has sore eye.
D. He has pain eye.

Kunci Jawaban: C

29. He is wearing a pair of ... to school.
A. skirt             
B. blouse            
C. trouser            
D. trousers

Kunci Jawaban: D

30. A kilo of sugar is eleven thousand rupiah. How much is a kilo of sugar?
A. 6.000 rupiah
B. 11.000 rupiah
C. 5.000 rupiah
D. 2.000 rupiah 

Kunci Jawaban: B

31. A plate of gado-gado costs six thousand rupiah. How much will you pay for one plate of gado-gado?
A. 6.000 rupiah
B. 2.000 rupiah
C. 5.000 rupiah
D. 11.000 rupiah 

Kunci Jawaban: A

32. A glass of orange juice is two thousand rupiah. If you buy one glass of orange juice, how much do you pay?
A. 5.000 rupiah
B. 11.000 rupiah
C. 2.000 rupiah
D. 6.000 rupiah 

Kunci Jawaban: C

33. A bowl of bakso is five thousand rupiah. What is the price of one bowl of bakso?
A. 6.000 rupiah
B. 11.000 rupiah
C. 5.000 rupiah
D. 2.000 rupiah 

Kunci Jawaban: C

34. The price of a kilo of sugar is 11.000 rupiah. How much is it for 2 kilos of sugar?
A. 6.000 rupiah
B. 11.000 rupiah
C. 22.000 rupiah
D. 16.000 rupiah 

Kunci Jawaban: C

35. If one plate of gado-gado is 6.000 rupiah, how much will you pay for 3 plates?
A. 18.000 rupiah
B. 9.000 rupiah
C. 12.000 rupiah
D. 15.000 rupiah 

Kunci Jawaban: A

36. You bought 2 glasses of orange juice, and each costs 2.000 rupiah. How much did you spend?
A. 2.000 rupiah
B. 4.000 rupiah
C. 6.000 rupiah
D. 5.000 rupiah 

Kunci Jawaban: B

37. A bowl of bakso costs 5.000 rupiah. What is the total price for 4 bowls of bakso?
A. 20.000 rupiah
B. 15.000 rupiah
C. 10.000 rupiah
D. 5.000 rupiah 

Kunci Jawaban: A

38. The menu says a loaf of bread is seven thousand rupiah. How much do you pay for two loaves?
A. 5.000 rupiah 
B. 7.000 rupiah
C. 10.000 rupiah
D. 14.000 rupiah

Kunci Jawaban: D

39. If a bottle of water costs two thousand rupiah, how much will three bottles cost?
A. 2.000 rupiah
B. 4.000 rupiah
C. 6.000 rupiah
D. 8.000 rupiah 

Kunci Jawaban: C

40. Sifa is drinking her coffee. How does it taste without sugar?
A. Sweet
B. Bitter
C. Salty
D. Sour 

Kunci jawaban: B

*) Disclaimer: Soal-soal di atas hanya contoh untuk membantu belajar dan bukan soal sebenarnya yang akan diujikan.

Artikel ini hanya ditujukan kepada orang tua untuk memandu proses belajar anak.

Sebelum melihat kunci jawaban ini, siswa harus terlebih dahulu menjawabnya sendiri, setelah itu gunakan artikel ini untuk membandingkan hasil pekerjaan siswa.

(Tribunnews.com/M Alvian Fakka)

Sumber: TribunSolo.com
Berita Terkait

Berita Terkini

© 2025 TribunNews.com, a subsidiary of KG Media. All Right Reserved
About Us Help Privacy Policy Terms of Use Contact Us Pedoman Media Siber Redaksi Info iklan